Hranice handicapu boří na golfovém hřišti

Odbourávat hranice mezi handicapovanými a zdravými hráči je cíl charitativního turnaje Hranice handicapu, který se koná 21. a 22. června v Ústí nad Labem. „Je velmi tenká hranice mezi zdravím, úspěchem a životem na vozíku. Stačí vteřina, a najednou neřešíte obchodní schůzky, dovolené, ale to, jak přijmout a překonat tu velkou změnu, která ovlivní váš život i život vašich blízkých,“ říká zástupce ředitele a organizátorka charitativního turnaje Zuzana Savara.

Hranice handicapu už jsou vlastně tradiční, letošní ročník je v pořadí třetí. Jakou mají účast?

Prvního ročníku se zúčastnilo kolem čtyřiceti hráčů, druhého téměř šedesát a letos to bude kolem sedmdesáti. Každý ročník je doprovázen dětskou akademií. Spolupracujeme se SNAG dětskou akademií Mikulášovice. A určitě stojí za zmínku, že každého ročníku se účastní klienti Centra Srdíčko z Litoměřic, což je denní stacionář pro děti s fyzickým a mentálním postižením.

Turnaje jsou charitativní. Komu pomohly předchozí dva?

Vybrané finanční prostředky jsme věnovali již zmíněnému Centru Srdíčko. V loňském roce jsme měli speciální akci, dražili jsme dres Jaromíra Jágra s věnováním. Máme speciální pravidla, každý hráč, pokud při hře trefí bunker (písek), out, vodní překážku, platí určitou sumu. Loni se vybralo téměř 50 tisíc korun. Ale nejde jen o finanční pomoc. Použila bych slova mého manžela, který je ředitelem Parahelpu, pokud to naučí lidi neparkovat na místě pro invalidy, neděláme to zbytečně.

Máte zpětné reakce?

Ano, pozitivní. Nejen od hráčů, ale i od majitelů golfových resortů, tenisových kurtů, kteří takové akce vítají a podporují. Za další pozitivum považujeme, že se našich turnajů účastní i známé osobnosti nebo bývalí sportovci a handicapovaní sportovci. Z handicapovaných sportovců bych chtěla uvést Miroslava Lidinského, Jirku Ježka, Pavla Bambouska. Ti všichni sklízejí úspěchy zejména na evropských turnajích. Velmi pozitivně vnímám, že po každém turnaji za námi chodí hráči s tím, že se jejich pohled na lidi, ať už na vozíku nebo s jiným zdravotním handicapem, zcela změnil, dívají se na ně jinak. S pokorou a obdivem. A po skončení turnaje za námi mnoho hráčů chodí s žádostí o účast na dalším ročníku.

Kolik je letos přihlášeno účastníků? Mají potenciální zájemci ještě šanci sepřihlásit?

Pro letošní rok máme zatím přihlášeno na střelbu 30 účastníků a na golfový turnaj 60 hráčů. Přihlášky samozřejmě ještě přijímáme, nejzažší termín je 1. června kvůli organizaci a složení jednotlivých týmů. Kapacita je omezená a daná velikostí sportovních areálů. Na golf je maximální počet 72 hráčů,na střelbu 30 až 35. Pokud by měl někdo zájem, může se přihlásit přes naše facebookové stránky Parahelp nebo e-mailovou adresu martin@parahelp.cz.

Uspořádat takový turnaj asi obnáší překonat určité bariéry.

Turnaj organizujeme ve dvou, já s manželem. Překonáváme bariéry nejen společenské. Není zrovna snadné najít bezbariérové sportovní areály a ubytování. Proto si velmi ceníme vstřícnosti Tomáše Kodrleho z Golf resortu Ústí nad Labem, Jiřího Hamra z Golf resortu Kotlina v Terezíně, majitelů tenisových kurtů ve Všebořicích a Střelnice v Hrobčicích. A samozřejmě by nebylo možné uspořádat takové turnaje bez sponzorů. Na letošní ročník nám finančně přispěly Ústecký kraj, Skupina ČEZ, společnost Metrostav a Autodrom Most. Jim patří velký dík.