Zajet si na hřiště na sekačce není pro mě práce, ale způsob relaxace

Tomáš Kodrle | Provozovat golfový areál není sebevražda. Je to krásná, ale náročná práce s velkou zahrádkou.
Připravil Robin Drahoňsky | Červen 2017 | golfdigest.cz

Jeho jméno dobře znají v Ústí nad Labem, na Terasách a na české PGA. Nenajdete ho ale mezi milionáři nebo v popředí českého golfového profesionálního žebříčku. Je spíš dříčem, který chce zkusit vše a vše dobře poznat. Před více než deseti lety začínal jako cvičitel a dnes je nejen profesionálním trenérem, ale má i v pronájmu velký osmnáctijamkový areál. Profese, kterými si za svůj život prošel, mu dnes pomáhají v řízení golfového resortu stejně jako hráčské zkušenosti v nastavení jamek. Jak sám říká, jediné, čemu úplně nerozumí, je vaření. V jiných případech moc dobře ví, o čem mluví. I když si občas sedne na sekačku, nebere to jako ztrátu času, ale naopak jako možnost poznat hřiště i z jiného úhlu. Mít golfový areál jen v pronájmu není jeho cílem, tím je postavit jednou osmnáct jamek podle svých představ.

VLASTNĚ JSEM ZEDNÍK, KTERÝ NIKDY NIC NEPOSTAVIL.
Tedy kromě vlastní kariéry, na které jsem od vyučení pracoval. Díky bratrovi jsem ze stavebnictví přeskočil do zcela jiného segmentu – naučil mě novou profesi číšníka a barmana. Pak už jsem se postavil na vlastní nohy a snažil se podnikat ve všem, kde jsem měl příležitost. Provozoval jsem v Ústí nad Labem diskotéky, autodopravu i zahradnictví. Vše jsem potřeboval zkusit a dnes se mi paradoxně všechny zkušenosti zúročují v řízení golfového resortu.

GOLF BYL PRO MĚ RELAX A MOŽNOST ODPOČINKU.
A tak jednou došlo i na golf. V roce 2007 jsem v golfu objevil vedle relaxačního sportu i možnost obživy. Snažil jsem se být na hřišti každý den, stal se cvičitelem a později certifikovaným profesionálním trenérem. V golfu jsem poznal práci, která mě naplňovala. To, že nebudu profesionálním top hráčem, jsem zjistil poměrně záhy a vlastně jsem nikdy ani podobné ambice neměl. Poznal jsem ale, že zelený svět je ten, ve kterém chci žít a cítím se v něm abnormálně dobře.

ZAČÁTKY MĚ ZAVEDLY DO LIBOUCHCE A NA BARBORU.
Před dvanácti lety, kdy jsem golf objevil, se hřiště na Terasách teprve plánovalo. V okolí jsem měl jen šestijamkový Libouchec a pětijamkovou Barboru. To byly moje první roky na golfu a v golfovém zázemí. Pak přišlo hřiště v Ústí a první nabídka práce cvičitele golfu. Do golfu jsem se tak zamiloval, že pak už to byla jen otázka času, kdy jsem zvládl i další golfové profese – marshalla, startéra, rozhodčího při turnajích. Vlastně jsem si prošel v Ústí téměř vším kromě kuchyně v místní restauraci a to je vlastně taky dobře. (smích)

KAPITOLA CZGOLF MĚ NAUČILA BÝT MANAŽEREM.
Ve skupině CZGOLF jsem konečně mohl uplatnit své golfové zkušenosti komplexně v řízení celého resortu. To, že jsem věděl, co golfista od hry na hřišti očekává, a že jsem znal golfové zázemí, mě provázelo i v mých rozhodnutích. Jedním z mých prvních kroků, zvenčí nejviditelnějších, byla změna pořadí jednotlivých devítek a proházení jamek. Dnes na vás čeká nejdříve ta lehčí, rovinatější část jamek okolo jezera, zatímco do kopců na techničtější jamky začnete stoupat až později. Hřiště tak dostalo větší logiku, zdá se rovinatější a pro spoustu hráčů je příjemnější. Tím jsem splnil i cíl manažerský, totiž vyšší počet odehraných kol a na to navázané finanční výsledky, což se konečně zamlouvá i vedení. (smích)

ZMĚNA POŘADÍ JAMEK NEBYLA JEDINOU ZMĚNOU.
Na postu ředitele resortu jsem byl šest let a změn se nakonec podařilo prosadit víc. Ty nejzásadnější se nicméně udály až později poté co jsem si celý areál od majitele pronajal. Podařilo se nám rozšířit fairwaye, zmizely náletové křoviny a stromy. I když jsou jamky stále od sebe dobře odděleny, dnes přehlédnete více jamek najednou a není mnoho míst, kde byste míček mimo herní plochy nenašli. Hřiště, které je jinak velmi technické, se více otevřelo a je pro hráče mnohem přívětivější.

HRÁČSKÁ KARIÉRA ANO I NE.
Jsem realista, i když jsem profesionál, velké hráčské ambice jsem nikdy neměl. Zase to byla spíše zkušenost, díky níž si dnes dovedu lépe představit, co hráči od hřiště očekávají, a jsem blíže jejich chápání golfu a k lepšímu nastavení hřiště.

NEŽ COKOLIV ZAČNETE ŘÍDIT, MUSÍTE TOMU POROZUMĚT.
Asi jsem manažerem ze staré školy nebo mám alespoň ten názor, že než začnete někoho řídit, měl byste vědět, co po něm opravdu chcete. Nejsem typem člověka, který by se pouštěl do čehokoliv, čemu by nerozuměl. To je sebevražda. Nemůžete po lidech něco chtít, když tomu sám nerozumíte.

DĚLAT VŠE NENÍ HLOUPOST ANI OTÁZKA ÚSPOR.
Možná by se mohlo zdát, že pokud chce manažer dělat vše, je buď workoholik, nebo chce ušetřit. Není to pravda. Umět více činností vám dokáže pomoci lépe práci porozumět a tím pak i řídit, plánovat. A co je myslím nejdůležitější, tak víte, jaké lidi v týmu potřebujete na klíčových pozicích. Navíc jste se svými lidmi v lepším kontaktu. Tím, že zajedete na hřiště na sekačce, respekt před zaměstnanci rozhodně neztratíte.

SOUKROMÝ ŽIVOT? TEN TEĎ V PODSTATĚ NEMÁM.
Stejně jako kdysi byl golf relaxací při mém podnikání, dnes jsou jiné sporty relaxací ke golfu jako práci. Je to hlavně florbal, ale pak se zase rád vracím na svůj resort, kde jsem poslední dobou od rána do večera, každý den.

I KDYŽ JSEM V PODSTATĚ DOSÁHL VŠEHO, SNY STÁLE MÁM.
Není to jen vedení resortu, ale i dosažení profesionální trenérské licence. Zde už nepůjdu dál. Chci dál hrát a žít svůj zelený sen, možná jednou vyhrát turnaj nebo se umístit v top 10, to je jen třešinka na dortu, ale velkým snem je postavit vlastní golfový areál. Koneckonců strach z velkých plánů ani z práce jsem nikdy neměl.

PROČ TOMÁŠ KODRLE
Narodil se v Ústí nad Labem a poslední dobou opravdu žije golfem. Vyučený zedník, který dodnes nic nepostavil. Ihned po vyučení přesedlal na podnikání. Začal jako barman, pak podnikal ve stravování a provozoval diskotéky. Golf začal hrát jako zdroj odpočinku a relaxace. Láska k zelenému pažitu nakonec zvítězila – stal se cvičitelem a později, v roce 2015, získal titul full qualified professional. Dnes má v pronájmu golfový resort terasy ve svém rodném městě a není jen manažerem. Práce se nebojí, a je-li potřeba, umí pomoci za barem v restauraci i si sednout na sekačku. Sám říká, že chce-li člověk někoho řídit, musí sám dobře rozumět tomu, co po něm chce.

DEVÍTKA JEDNOU VĚTOU

  1. Nejhezčí hřiště – Trumpův resort doral na Floridě.
  2. Největší zklamání – závist některých lidí.
  3. Nejlepší rána – hole-in-one v Marbelle ve Španělsku a albatros na Terasách, splněno.
  4. Největší překvapení – sen v hlavě nemusí být jen sen!
  5. Koho obdivuje – svoji přítelkyni Evu, která je nedílnou součástí mého života.
  6. Kam se nejraději vrací – domů a do svého resortu Terasy.
  7. Co od profesionálů odkoukal – houževnatost.
  8. Proč se živí golfem – je to úžasný sport a možnost podnikání; každý den je jiný, ale stále svěží, zelený.
  9. Největší golfový sen – postavit vlastní resort a vyhrát na něm profi turnaj.