Z džungle a břízového labyrintu k hřišti, které nadchne každého

Terasy – Golf Resort Ústí nad Labem
Připravil Robil Drahoňovský | Červenec – Srpen 2017 | golfdigest.cz

Pokud by byla vyhlášena anketa o nejlepší úpravy hřiště nebo o hřiště, která jdou vstříc golfi stům, Terasy v Ústí nad Labem by musely obsadit jednu z nejvyšších příček. Původně sportovně navržené hřiště určené jen pro ty nejlepší – mimochodem dodnes je zde rekord 69 ran, který s výsledkem −2 již několik let drží Marek Nový – se změnilo na dnes přívětivých osmnáct jamek. První polovina jamek se vine okolo rozsáhlého jezera, druhá pak stoupá do přilehlých hor. Ani zde už to dávno není ani brutální výšlap, ani jamky, které by strašily už jen při pohledu na plánek hřiště. Znáte-li Terasy, ale nehráli jste zde v posledních dvou nebo třech letech, budete hodně překvapeni. Nejen že zmizely zbytečně do fairwayí vstupující břízy a náletové křoviny, ale i vše zbytečné od hracích ploch odstoupilo a jamky se celkově provzdušnily. Co však zůstalo – a je to dobře –, je potřeba dobré strategie a správného výběru holí. Osmnáctka v Ústí není o bezhlavém útočení, ale o technickém zážitku, díky čemuž se zde neztratí ani kratší hráči.

Když se na Terasách hrály turnaje české PGA Tour, byl jsem ještě amatér. To je možná jeden z důvodů, proč jsem se nikdy na hřiště do Ústí nad Labem nedostal a poprvé jsem si zde zahrál až teď. A bylo to velmi milé překvapení. To, co se zde podařilo na místě bývalé městské skládky vybudovat, je jedním slovem nádhera. Jen hodinu cesty od Prahy najdete osmnáct jamek, které si snadno zapamatujete, každá má svůj charakter a každá od vás chce něco jiného: od konzervativního přístupu až po šanci útočit první ranou na čtyřparu na green. Celé hřiště je kompaktně poskládáno okolo jezera a na přilehlém kopci. Je kratší a vyžaduje od hráčů více přemýšlení a technicky čistější hru. Obdivuhodná je i kvalita, ať už se jedná o samotné greeny, odpaliště, nebo měkkost fairwayí. I když je větší část lemována vzrostlými stromy, břízami nebo keři, jamky nepůsobí stísněně. Naopak vždy budete mít pocit, že vás po fairwayích spíše vedou a ukazují cestu k jamce.

Z POHLEDU ZAČÁTEČNÍKA
Na Terasy si určitě vezměte hodně míčků a buďte velmi trpěliví. Z týčka hrajte raději konzervativně a nikam se zbytečně netlačte. Prostě tak, jak pro nás architekt strategii vymyslel. Pokuste se hrát raději kratšími holemi a držte se na středu fairwaye, zbytečně neriskujte. Jděte si opatrně pro svůj osobní par, ať už je to bogey, nebo double bogey, a budete příjemně odměněni. Pokud zde hrajete poprvé, pokuste se nejdříve hřiště dobře poznat a nesnažte se vyrovnat si s ním účty hned napoprvé, protože hřiště by vás mohlo zakousnout. Snažte se najít svou hru – to, co vám kde nejlépe sedí. Velmi rychle poznáte, kde být raději opatrní a kde si můžete dovolit zaútočit.

Z POHLEDU POKROČILÉHO HRÁČE
Ti, kdo hřiště již dobře znají, vědí, kde se spokojit s bogey a kde si jít pro par. Pokud půjdete v regulaci po vlajce, můžete se spolehnout, že vám tam mohou i dva birdíky během kola spadnout. Některé jamky k útočení přímo vybízejí, takže byste se neměli bát a této šance využít. Přesto i pro bogey hráče stále platí, že na těžších jamkách to chce velkou pokoru a nenechat se těmi lehčími jamkami vybláznit. Dobré je se na hřiště kvalitně připravit, dobře si naplánovat svou hru a zbytečně si jamky nezkracovat. Už před hrou byste měli vědět, kde vzít do ruky driver a kde se naopak spokojit jen s hrou středními železy nebo sáhnout po hybridu.

Z POHLEDU PROFESIONÁLNÍHO HRÁČE
Dnes jsou Terasy hodně skórovatelným hřištěm. Dovedu si představit výsledek 6 nebo sedm pod par. První devítka není nejdelší a nabízí na svém jediném pětiparu šanci zasáhnout druhou ranou green stejně jako útočit první ranou na čtyřparech na vlajku. Pozor si musíte dát na pětce. Bude vás lákat jít po vlajce, ale nemusí se vám to vyplatit. Na druhé devítce vám šanci nabídnou oba pětipary. Ani nemusíte do ruky brát driver, raději se spolehněte na přesnost. Pozor si naopak musíte dát na jedenácté a patnácté jamce. Ani jedna z jamek vám nic nedaruje. Jsou relativně dlouhé a dá se na nich více ztratit než získat. Obecně pozor na drivy, nejsou až tak potřeba. Raději hrajte dřevo a do greenu střední železa.

KDE SI DÁT POZOR – JAMKA č. 11
Jednoznačně na jedenácté jamce, velmi zrádném a dlouhém paru 4. Zde vám střed fairwaye spíše než bezpečnou pozici může nabídnout odskok míčku doleva do autu. Relativně dobrou pozici vám zde zaručí jen pravá strana fairwaye před terénním zlomem. Za horizontem nemůžete doběh míčku kontrolovat a můžete se dostat do bunkeru nebo do těžko hratelné pozice. I poté na vás čeká 150metrová rána do greenu vyžadující přesnost. Ani když green zasáhnete, nemáte vyhráno a trojputt nemusí být žádným překvapením. Pozor si musíte dát i na blízkost autu vlevo a za greenem. Par, i ten osobní, je zde opravdu dobrým výsledkem pro kohokoliv.

KDE SKÓROVAT – JAMKY č. 8 a č. 9
Nejen pro profíky, ale i pro středně dobré hráče to jsou pětiparová osmička a čtyřparová devítka. Předposlední jamka první devítky vám nabídne možnost vzít do ruky driver, pořádně se do toho opřít a opravdu se rozmáchnout. Rozevírá se tu široká fairway bez nebezpečí a máte šanci hrát druhou ránu středním železem do greenu. Co víc si přát? Stejně tak následující jamka: Po vykácení bříz a keřů na kraji jezera se otevřel výhled z odpaliště na green. I když zahrajete vpravo od greenu, svah vám může míček k jamce vrátit. Když útočit, tak právě tady. Nebojte se právě zde si s hřištěm pohrát.

KDE SI TO UŽÍT – JAMKY č. 6 a č. 14
Můžeme mluvit o všech parech 3. Všechny se opravdu povedly a dva z nich jsou moje oblíbené – hrané z kopce. Na šestce máte krásný výhled na klubovnu a hory v pozadí. Uvidíte, kam budete na druhé devítce stoupat a co vás ještě čeká. Třeba čtrnáctá jamka, která patří k vůbec nejhezčím na celém hřišti. Dnes je to téměř lázeňský par 3 s velkým greenem na břehu menšího jezírka. Po vykácení keřů po pravé straně máte pocit jamky umístěné do velkého parku a bezpečí. Nebojte se vzít do ruky správnou hůl (o dvě délky kratší) a pozorovat, jak míček plachtí na green a končí u jamky. Není to nemožné a ten zážitek za váš výšlap k odpališti určitě stojí.

KDO JE FILIP MRŮZEK
Golfový profesionál, jediný stálý domácí hráč Challenge Tour, kterému se podařilo třikrát projít na nejvyšší evropské sérii European Tour cutem. Jeho nejlepším letošním umístěním je zatím 48. dělené místo na turnaji Open de Portugal. Cílevědomý hráč, který ví, kde má své místo a čeho by chtěl v životě dosáhnout. V současnosti jeden z nejlepších českých profesionálů, dvojnásobný vítěz Order of Merit české PGA Tour (2014, 2015) a vítěz žebříčku Golf Digest Order of Merit 2016. Jako jediný drží čistý hattrick v mistrovství republiky ve hře na jamky.